Αφεντικό η ΑΕΛ

 

Σταθερά πρώτος ο Αγροτικός Αστέρας. Ξέσπασε η ΑΕΛ. Χέρι χέρι Λαμία και Νεοκαισάρεια. Σκόνταψε η Ερμιονίδα. Σταθερή η διαφορά Τραχώνων και Πανελευσινιακού. Δεν εκμεταλλεύτηκαν την γκέλα της ΑΕΚ, Ηρόδοτος και Κηφισιά

Η Λάρισα πέρασε μια δύσκολη εβδομάδα μετά την ισοπαλία με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης αλλά ξέσπασε απέναντι στην Κοζάνη, δείχνοντας με τον πλέον επιβλητικό τρόπο ποιος είναι το αφεντικό στον δεύτερο όμιλο.

Οι παίκτες του Κώστα Τζαναβάρα ταξίδεψαν στην Κοζάνη με στόχο να επιβεβαιώσουν την πρωτοκαθεδρία τους στην κορυφή του πρώτου ομίλου και το έκαναν με το εμφατικό 4-1.

Στον πρώτο όμιλο ο Αγροτικός Αστέρας και ο Πανσερραϊκός ωστόσο ο πρώτος είναι που έχει υπέρ του την διαφορά ασφάλειας των τεσσάρων βαθμών.

Στον τρίτο όμιλο η Λαμία πήρε το ντέρμπι της Φθιώτιδας απέναντι στον Δομοκό, αλλά δεν ξέφυγε από την Νεοκαισάρεια η οποία την καταδιώκει σε απόσταση αναπνοής ενός βαθμού.

Η Ερμιονίδα σκόνταψε στην Πάτρα κόντρα στον Ατρόμητο Αχαϊας και έδωσε την ευκαιρία στην Καλαμάτα να πλησιάσει κι άλλο, αυτή την φορά ασφυκτικά στον ένα βαθμό.

Ηρόδοτος και Κηφισιά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την γκέλα της ΑΕΚ με τον Ηλυσιακό, καθώς αμφότερες έχασαν βαθμούς.

Δείτε εδώ αναλυτικά όλο το πρόγραμμα και τις βαθμολογίες της Γ’ Εθνικής

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου:

1ος ΌμιλοςΠΑΟ Κοσμίου-Ηρακλής Αμπελοκήπων 0-4

Ορφέας Ελευθερούπολης-Εθνικός Αγιονερίου  0-1

Δόξα Πετρούσας-Εβρος Σουφλίου 2-1

ΠΟ Μουδανιών-Αρης Αρκοποτάμου 3-3

Μακεδονικός-Πανσερραϊκός 0-2

Νέστος Χρύσου-Διγενής Λακκώματος 3-0

Εθνικός Σιδηροκάστρου-Αγροτικός Αστέρας 0-1

Κιλκισιακός-Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 0-0

 

Βαθμολογία

1. Αγροτικός Αστέρας 56

————————————————-

2. Πανσερραϊκός 52

3. Άρης Ακροποτάμου 43

4.Ηρακλής Αμπελοκήπων 36

5.  Εθνικός Αγιονερίου 36

6.Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 34

7 Κιλκισιακός 33

8.Νέστος Χρυσούπολης 33

————————————————-

9. Έβρος Σουφλίου 30

10. Διγενής Λακκώματος 29

11.  Π.Ο. Μουδανιών 27

12. Ορφέας Ελευθερούπολης 27

13. Δόξα Πετρούσας 26

14.Εθνικός Σιδηροκάστρου 23

15. Μακεδονικός 18

16. ΠΑΟ Κοσμίου 3

2ος Όμιλος

Πυρσός Γρεβενών-Οικονόμος Τσαριτσάνης 1-2

Κάστωρ-Θεσπρωτός 1-3

Κοζάνη-ΑΕΛ 1-4

ΠΑΣ Πρέβεζα-Εθνικός Φιλιππιάδας 0-2

Δόξα Πενταλόφου-Καμπανιακός 2-1

Κεραυνός Θεσπρωτικού-Ολυμπος Κέρκυρας 4-1

Δόξα Κρανούλας-Καστοριά 2-2

Οδυσσέας Κορδελιού-Τηλυκράτης 3-0 α.α

 

Βαθμολογία

1. AEΛ 51

————————————————-

2.Οικονόμος Τσαριτσάνης 48

3.Κοζάνη 46

4. Εθνικός Φιλιππιάδας  42

5. Καστοριά  40

6. Οδυσσέας Κορδελιού  38

7. Θεσπρωτός 36

8.Καμπανιακός 36

————————————————-

9. Δόξα Πενταλόφου 36

10. Πυρσός Γρεβενών 33

11. Δόξα Κρανούλας 29

12. Πρέβεζα 21

13.Κάστορας  17

14.Κεραυνός Θεσπρωτικού 17

15.Όλυμπος Κέρκυρας 14

16. Τηλυκράτης -6

*Ο Τηλυκράτης Λευκάδας έχει παραιτηθεί από το πρωτάθλημα.

 

3ος Όμιλος

Τρίκαλα-ΑΟ Κύμης 1-0

Λευκάδια -Ρήγας Φεραίος 0-2

Μακροχώρι-Αχιλλέας Νεοκαισάριας 0-1

Λαμία-Αχιλλέας Δομοκού 4-0

Δωτιέας Αγιάς-Μαχητής Τερψιθέας 2-0

Χαλκίδα-Αμπελωνιακός 2-0

ΑΟ Καρδίτσας-Πυργετός 3-0 α.α

Ρεπό: Νάουσα

 

Βαθμολογία

1. Λαμία 49

————————————————-

2.  Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 48

3. ΑΟ Κύμης 42

4. Τρίκαλα 40

5. Ένωση Αποστόλου Παύλου 36

6. Λευκάδια Νάουσας 35

7. Δωτιέας Αγιάς  32

8.Ρήγας Φεραίος  28

9 ΑΟ Χαλκίς  26

10.Νάουσα 25

11.Μαχητής Τερψιθέας 23

12. Αχιλλέας Δομοκού 21

13. ΑΟ Καρδίτσας 20

14.Αμπελωνιακός 17

15. Πυργετός Λάρισας -6

*Ο Πυργετός Λάρισας έχει -2 βαθμούς με απόφαση της Πειθιαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ.

 

4ος Όμιλος

Κόρινθος-Μεσσηνιακός 4-0

ΑΕ Μεσολογγίου-Δόξα Νέας Μανωλάδας 0-1

Παναρκαδικός-ΑΕ Καραϊσκάκης 1-0

Πανναυπλιακός-Αχαϊκή2-0

Ατρόμητος Αχαϊας-Ένωση Ερμιονίδας 0-0

Εθνικός Σαγέικων-Παναργειακός 0-1

Αστέρας Αμαλιάδας/Πανόπουλο-Καλαμάτα 0-4

ΠΑΟ Βάρδας-Αρης Αιτωλικού 1-1

 

Βαθμολογία

1. ΑΕ Ερμιονίδας 53

————————————————-

2. Καλαμάτα 49

3. Παναργειακός 49

4. Καραϊσκάκης ΑΕ 44

5. Δόξα Ν. Μανωλάδας 42

6.Αχαϊκή 34

7. Κόρινθος 34

8.  Παναρκαδικός  33

————————————————-

9. Παμβουπρασιακός 32

10. Μεσσηνιακός  31

11. Ατρόμητος Αχαϊας 30

12. ΑΕ Μεσολογγίου 27

13. Πανναυπλιακός 21

14. ΠΦΟ Πανόπουλου 11

15 .Άρης Αιτωλικού 11

16.Εθνικός Σαγέικων 10

5ος Όμιλος

Ατσαλένιος-Ρούβας1-1

Πανελευσινιακός-ΑΟΤ Αλίμου 0-2

Γιούχτας-Ατρόμητος Πειραιά 0-2

Ιωνικός-Κισσαμικός 0-0

Δόξα Βύρωνα-Προοδευτική 2-1

Εθνικός Αστέρας-Μύκονος 0-3 α.α

Πεύκη-Ολυμπιακός Λαυρίου 3-0 α.α

Ρεπό: Νέα Ιωνία

 

Βαθμολογία

1. Τράχωνες 50

————————————————-

2. Πανελευσινιακός 47

3. Ιωνικός 44

4.Ατρόμητος Πειραιά 37

5.Κισσαμικός 36

6.Ρούβας  35

7.Ατσαλένιος  33

8.Νέα Ιωνία 32

9.Γιούχτας 29

10. Δόξα Βύρωνα 25

11. Προοδευτική 24

12. Πεύκη 23

13. Μύκονος 14

14. Ολυμπιακός Λαυρίου 7

15. Εθνικός Αστέρας -2

*Ο Εθνικός Αστέρας έχει -2 βαθμούς με απόφασης της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ. Ο Ολυμπιακός Λαυρίου αποχώρησε από το πρωτάθλημα και έχει -4 βαθμούς.

 

6ος Όμιλος

Ερμής Ζωνιανών-Κηφισιά 1-0

Αγιος Νικολάος-Περιστέρι 1-2

Αιγάλεω-Αστέρας Βάρης 1-0

Ηρόδοτος-Θύελλα Ραφήνας 0-0

Περαμαϊκός-ΠΑΟ Κρουσώνα 2-0

Τριγλία Ραφήνας-Μανδραϊκός 2-1

ΑΕΚ-Ηλυσιακός 0-0

Ρεπό: Πανναξιακός

 

Βαθμολογία

1. ΑΕΚ 50

————————————————-

2. Ηρόδοτος 38

3. Κηφισιά 38

4.Τριγλία Ραφήνας33

5.Μανδραϊκός 31

6. Ηλυσιακός 30

7.Θύελλα Ραφήνας 29

8.Ερμής Ζωνιανών 28

9. Αστέρας Βάρης 27

10.ΠΑΟ Κρουσσώνα 26

11. Αιγάλεω 26

12. Περαμαϊκός 26

13. ΑΟ Περιστερίου 24

14. Πανναξιακός 16

15. Άγιος Νικόλαος 13

**Από τους τρεις ομίλους που έχουν 15 ομάδες, θα γίνει κλήρωση και από τον έναν θα υποβιβαστούν οκτώ ομάδες και από τους άλλους δύο από επτά.

pigi:sport24.gr