3η Εβδομάδα Αφρικανικού Κινηματογράφου στην Ταινιοθήκη με ελεύθερη είσοδο

Η Ταινιοθήκη Ελλάδος (Ιερά Οδός 48 & Μεγάλου Αλεξάνδρου 134-136 στο Κεραμεικό ), συνεχίζοντας το ετήσιο σαφάρι της στο απάτητο αφρικανικό κινηματογραφικό τοπίο, φιλοξενεί από τις 20 έως τις 26 Φεβρουαρίου 19 αφρικανικές ταινίες, στην 3η Εβδομάδα Αφρικανικού Κινηματογράφου (ελεύθερη είσοδος ). Φιλμ από την Αγκόλα, την Αίγυπτο, το Κονγκό, την Κένυα, το Μαρόκο, τη Νιγηρία, την Τυνησία αλλά και τη Νότια Αφρική, ξεδιπλώνουν την ανθρώπινη πλευρά της Αφρικής, και μας προσκαλούν να τις ανακαλύψουμε. Από το χορταστικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα ξεχωρίζουν, η νοτιοαφρικάνικη ταινία «Περιοδικό Drum» (φωτό ) του Ζολά Μασέκο, που βασίζεται στην αληθινή ιστορία του δημοσιογράφου, Χένρι Νξουμάλο, από τους λίγους θαρραλέους που στράφηκαν ανοιχτά κατά του απαρτχάιντ, το «Αυτοί Είμαστε» του Νικ Ρέντιγκ το οποίο βρέθηκε στο φετινό Κινηματογραφικό Φεστιβάλ του Ρότερνταμ, αλλά και το ντοκιμαντέρ «Μια Καταραμένη Γενιά» του Νασρεντίν Μπεν Ματί (ο οποίος ξεχώρισε στο Φεστιβάλ των Κανών το 2011 με την μικρού μήκους ταινία «Le Virage» ) που θα ανοίξει τη φετινή εκδήλωση, το οποίο ακολουθεί τον αγώνα νεαρών Τυνήσιων ακτιβιστών ενάντια στην λογοκρισία στο Διαδίκτυο κατά τα διάρκεια του καθεστώτος του Μπεν Αλί.

Αναλυτικά το πρόγραμμα

Πέμπτη 20
20.30 Μια Καταραμένη Γενιά (A Damned Generation, 61′ ), TYNHΣΙΑ (ελληνικοί υπότιτλοι ), Είσοδος μόνο με προσκλήσεις
Παρασκευή 21
19.00 Μια καταραμένη γενιά (A damned generation, 61′ ), TYNHΣΙΑ (ελληνικοί υπότιτλοι )
20.00 Aνδαλουσία, αγάπη μου! (Andalusia, my love!, 86′ ), ΜΑΡΟΚΟ, (ελληνικοί υπότιτλοι )
21.30 Αγαλματάκι (The figurine, 122′ ), ΝΙΓΗΡΙΑ (ελληνικοί υπότιτλοι ) /ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
Σαββάτο 22
18.00 H παλάμη του φεγγαριού (The moon’s palm, 126′ ), ΑΙΓΥΠΤΟΣ (αγγλικοί υπότιτλοι )
20.10 Περιοδικό Drum (Drum, 95′ ), ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ (ελληνικοί υπότιτλοι )/ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
22.00 Tango Negro (93′ ), AΓΚΟΛΑ (ελληνικοί υπότιτλοι )
Κυριακή 23
18.00 Σέλμα (Selma, 19′ ), TYNHΣΙΑ / TUNISIA (ελληνικοί & αγγλικοί υπότιτλοι ) Θεότητα Ορίσα (Orisa Deity, 45′ ), ΝΙΓΗΡΙΑ (ελληνικοί υπότιτλοι )/ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
19.30 Ανταλλαγή Τηλεφώνων (Phone Swap, 110′ ), ΝΙΓΗΡΙΑ(ελληνικοί υπότιτλοι )/ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
21.45 Εργοστάσιο Juju (Juju Factory, 97′ ), ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΝΓΚΟ (ελληνικοί υπότιτλοι )
Δευτέρα 24
19.00 Η υπόσχεση (The promise, 50′ ), ΑΓΚΟΛΑ (ελληνικοί υπότιτλοι ) & Αγκόλα έτος μηδέν (Angola year zero, 57′ ), ΑΓΚΟΛΑ (ελληνικοί υπότιτλοι )
21.00 Θριαμβευτική βούληση (Triumphant will, 20′ ), N. ΑΦΡΙΚΗ, (ελληνικοί υπότιτλοι ) / ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
21.45 Αυτοί είμαστε (It’s us, 89′ ), KENYA (αγγλικοί υπότιτλοι )
Τρίτη 25
19.00 Strata (97′ ), KENYA (αγγλικοί υπότιτλοι )
20.45 Δολοφονία φωτογράφου (Murdered photographer, 94′ ), ΑΙΓΥΠΤΟΣ (αγγλικοί υπότιτλοι )
22.10 Aνταλλαγή (Swop!, 83′ ), Ν. Αφρική (ελληνικοί υπότιτλοι )
Τετάρτη 26
19.00 Μαλάκ (Malak, 97′ ), ΜΑΡΟΚΟ (ελληνικοί υπότιτλοι )
21.00 Επιθυμία (Lust, 130′ ), ΑΙΓΥΠΤΟΣ (αγγλικοί υπότιτλο )

pigi:athinorama.gr